Güvenlik Uzmanı Mete Yarar: “Türkiye’nin siyasi risklerinin azalması zor”

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen ’Ortadoğu’da Yaşananlar ve Türkiye’nin Güvenliği’ konulu konferansa konuşması olarak katıldı. Türkiye’nin daha istikrarlı bir düzene kavuşması için Ortadoğu’daki sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Yarar, Türkiye’nin coğrafi pozisyonu itibariyle siyasi risklerin azalmasının zor olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 2 koldan birden operasyon yönettiğini kaydeden Yarar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 2 yıldır süren hem teknik, hem de sayısal anlamda bir sessiz devrim yapıldığını söyledi. Bu gelişmeyle Türkiye’nin silahlı kuvvetlerinin dünyanın her yerinde operasyon yapıp geri dönebilme kabiliyetine de sahip olduğunu belirten Yarar, TSK’nın operasyon yapma seviyesinin 3’ten 7’ye çıktığını aktardı.

Türkiye’nin Rusya ile birçok konuda anlaşmaya vardığı için Ortadoğu’da Rusya ile bir kriz yaşanmayacağını belirten Yarar, risk için başka ülkeleri işaret etti. Bölgede askeri gücü bulunan ülkelerde siyasi krizlerin yaşamamasını beklediğini belirten Yarar, Asıl riskin ben önümüzdeki dönemde müttefikler olarak bildiğimiz ABD, AB ülkeleri ya da NATO ülkeleri ile yaşanacağını düşünüyorum. ABD, İngiltere ve Fransızlar dahil olmak üzere bölgede riskli karşılaşmalar olacak dedi.

Mete Yarar, Türkiye’de 1990’lı yıllardaki gibi sert bir askeri hareketliliğin yaşanacağını düşünmediğini de ifade etti.

Konferans sonrası Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar’a teşekkür ederek günün anısına çini tabak hediye etti.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Atam: Geredeli’ye yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir