Hisarcık’ın sebze fidesi ihtiyacını Hasanlar köyü karşılıyor

Hasanlar köyünde birçok aile kendi yetiştirdikleri biber, domates, pırasa, patlıcan ve lahana fidelerinin bir bağını pazarda 1 TL’den satarak aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

Sebze fidesi yetiştiriciliğinin zor ve zahmetli olduğunu söyleyen 79 yaşındaki İsmail Kazar,Sebze fidesi yetiştiriciliğinde kesinlikle suni gübre kullanmıyoruz. Toprağı ekime tavuk gübresi ile hazırlıyoruz. Mart aylarında ektiğimiz sebze tohumlarının üzerini iki kat naylon ile kapatıp çimlendiriyoruz. Tavuk gübresi toprağı soğuktan koruyarak sıcak tuttuğu için sebze fideleri çok çabuk gelişiyor. Bu arada çıkan fidelerin sulama, yabani otların ayıklanması, havalandırma ile hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama çalışmaları üç ay boyunca devam ediyor. Sebze çeşitlerinin birçoğunun tohumunu kendimiz ürettiğimiz için semt pazarına getirdiğimiz sebze fideleri ilçe ve çevresinden vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir dedi.(MA-EFE)

Bir önceki yazımız olan Ferhan Yıldırım, MHP Kütahya İl Başkanlığına aday başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir