Tekirdağ’da ’Yerel Tohum Takas Şenliği’

Farklı ilçelerden gelen üreticiler, yerel ürünlerin yaygınlaştırılması ve çoğalması amacıyla ellerindeki organik tohumların bir kısmını, başka üreticilerin getirdiği tohumlar ile takas etti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Süleymanpaşa ilçesi Ticaret Meydanı’nda organize edilen şenliğe, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, diğer ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesinin daire başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Başkan Albayrak, Tekirdağ’ın, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık başkenti olduğunu belirterek, Böyle bir ilde elbette büyük etkinliklerin olması üretimi, kaliteyi arttırır. İnsanların daha çok beğendiği tarımsal çalışmaların olması da kaçınılmazdır. Tekirdağ’ın Büyükşehir olmasıyla beraber bütün birimlerinin aynı arazi içerisinde olması ve bu arazilerin büyük bir bölümünün tarım arazisi olması önemli bir özelliktir. Bu tarım arazilerinin özelliklerini sayarsak Türkiye’de üretilen buğdayın çoğu, ayçiçeğinin yüzde 33’ü, kanolanın yüzde 60’ı, arpanın yüzde 2’si Allah her türlü bereketi vermiş topraklarımıza. Böyle ürünlerin olduğu yerde de elbette önemli çalışmaların olması doğaldır. Ben böyle bir organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Bu etkinlik bir başlangıçtır. Devamı gelecektir ifadelerini kullandı.

Biz daha sağlıklı ve uzun yaşamak istiyoruz

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise, etkinliğin yerel değerlere sahip çıkmak adına önemli bir uygulama olduğunu söyleyerek, Bu basit bir şenlik değil, bu bir duruş. Bir toplumun kendi değerlerine sahip çıkmasının duruşu. Ben ilaç sektöründen geliyorum, gittikçe kanser gibi genetik hastalıkların arttığı dünyamızda her ne hikmetse, tohum sektörü ile ilaç sektörünün aynı sermaye gruplarının ellerinde olduğunu görüyoruz. Biz daha sağlıklı ve uzun yaşamak istiyoruz, bu bakımdan bu duruşa katkı koyduğu için Ege’den başlayan bu tavra Trakya’nın katkısını sunduğu için ben Büyükşehir Belediyesini kutluyorum diye konuştu.

Konuşmaların ardından, özel bir okulun öğrencileri tarafından, yerel ve organik ürünlerin yetiştirilmesinin önemini vurgulayan gösteri sunuldu. Daha sonra düzenlenen panelde konuşmacılar, üreticilere, organik ürünlerin ve tohumların bölge ve ülke ekonomisine sağlayacağı artıları anlattı.

Şenlik, takas stantlarında yöresel tohumların değiştirilmesiyle sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Aydın’da Mart ayında 1631 adet işyeri denetlendi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir